Návštěva sociálních služeb v Norsku

Aktuality
12 / 07 / 2024

V termínu 8. – 11. 7. jsme se za podpory Norských fondů vydali do Norska v rámci projektu Share and care. Konkrétně jsme navštívili město jménem Steinkjer, kde jsme se setkali se zástupci několika tamních organizací podobného zaměření jako jsou naše sociální služby a měli možnost také nahlédnout do jejich fungování i prostor. Vzájemné diskuze nám někde nabídly tipy na vylepšení našich služeb a někde potvrdili, že i jinde řeší stejné komplikace při poskytování služby klientům, jako my.

Ve spolupráci s partnerem Prios (https://www.prios.no/en-gb) jsme měli možnost navštívit Guldbergaunet centrum bydlení/domácí služba (https://www.steinkjer.kommune.no/tjenester/helse-omsorg-og-sosiale-tjenester/eldreomsorg/sykehjem-og-omsorgsboliger/alle-omsorgsboliger-hjemmetjeneste/guldbergaunet-bosenter-hjemmetjeneste/). Tato služba poskytuje obyvatelům domácí ošetřovatelskou péči a praktickou pomoc v domácnosti. Spadá pod Steinkjer Kommune stejně jako Enhet Ernæring (https://www.steinkjer.kommune.no/tjenester/helse-omsorg-og-sosiale-tjenester/hjemmetjenester/middag-til-hjemmeboende/). To je organizace, která poskytuje svým klientům večeře. Ty jsou připraveny v porcích, které si klienti doma snadno ohřejí. Zaměřují se na přípravu tradičních a výživných večeří (v Norsku je večeře hlavním jídlem, jako u nás oběd). Enhert Ernaering nabízí svým klientům večeři s polévkou a dezertem. Na rozdíl od naší služby dodává jídlo ve studené formě a klient si jej pak sám nebo za pomoci jiné osoby ohřívá. Doručují tak i několik „večeří“ najednou. A stejně jako my, jsou schopni zajistit dietní formu stravy. Strava může být lidem doručena nebo si ji mohou v centru vyzvednout sami.

Navštívili jsme také Farmu Linåsve v rámci projektu Demensomsorg på gård - et forskningsprosjekt (https://demensomsorgpagard.no/), jejichž cílovou skupinou jsou lidé s kognitivní poruchou nebo s demencí. Nabízí zážitky a sociální kontakt pro ty, kteří mají rádi přírodu a chtějí být ještě aktivní. Kromě toho nabízí svým klientům zážitkové víkendy, kam mohou uživatelé přijít a zůstat na farmě od pátku odpoledne do neděle odpoledne, jeden víkend za měsíc. Na základě individuálních zájmů jejich klientů plánují dané aktivity. Mohou to být i venkovní aktivity, péče a mazlení se zvířaty a v neposlední řadě dobré jídlo a pití. Příbuzní uživatele přivezou a vyzvednou, ale lze se s farmou dohodnout i na dopravě. Klienti si mimo nabízených aktivit spolu třeba uvaří společně oběd. Farma je situována v rozmanité přírodě s lesy a horskými oblastmi s mnoha pěknými turistickými cíli v okolí. Na farmě mají např. krávy, búrské kozy, slepice, kohouty, kanadská miniprasátka, králíky či křepelky. Součástí jsou i tři psi.

Druhý den jsme měli příležitost hovořit s pracovníky z VIDU (https://vidu.no/) , což je organizace zaměřující se na podporu pracovního začlenění lidí s různými omezeními. Organizace VIDU nabízí rozmanité a smysluplné pracovní úkoly pro lidi s různými potřebami pracovní adaptace a pracovních postupů. Měli jsme možnost nahlédnout do jejich prostor v městě Seinkjer a to včetně vzdělávacích, dílny nebo i tréninkového obchodu s bazarovým zbožím. Nadšení tamních zaměstnanců i ostatních členů organizace nás naprosto strhlo a dodalo energii do žil.

A poslední setkání se zaměřilo na podporu klientů s kognitivním deficitem v běžném životě. Setkali jsme se s paní Heidi Wang, vedoucí centra Noen AS (https://www.noen-as.no/), která nás seznámila s jejich konceptem péče i vzdělávání vlastních zaměstnanců. A která se také velice zajímala o péči o klienty s kognitivním deficitem u nás v ČR. Vyměnili jsme si mnoho informací, tipů i jmen a máme tak co studovat i zpět v Čechách.

 

Za všechny zúčastněné

Bc. Zuzana Ilečková

Vedoucí Denního stacionáře Hejnická